Episode 76: Den ultimative fanoplevelse – part 1

Hvad er den ultimative fanoplevelse? Det spørgsmål stiller vi til Jacob Lauesen, Direktør for Marketing og udvikling i FCK og Klaus Bundvig, Digital Strateg for NetCompany.
I april 2019 indgik F.C. København og NetCompany et samarbejde. Samarbejdet bygger på en digital transformation, da fodbold er meget mere end de 90 minutter på stadion.

Tema: Den ultimative fanoplevelse

Fodbold er en oplevelse for fansene. Der sker både noget før kampene, under kampene og efter kampene. Alle disse tiltag er med til at skabe fanoplevelsen.

I dette afsnit taler vi om

  • Hvad samarbejdet går ud på?
  • Hvilke initiativer har de lavet sammen for at blive klogere på spørgsmålet?
  • Hvad er en fanoplevelse?
  • Hvilke digital tiltag kan du lave for at skabe den ultimative fanoplevelse?

Vær opmærksom på, at vi har valgt at dele dette afsnit op i to dele. Dette er part 1 – vil du lytte til part 2, så kan du finde det her.

Link om partnerskabet:

https://www.fck.dk/nyhed/fck-og-netcompany-indgaar-digitalt-partnerskab

https://www.fck.dk/nyhed/fck-og-netcompany-holder-hackathon

Relateret episoder eller blogindlæg

Episodens gæster

Jacob Lauesen

I denne episode har du fornøjelsen af at møde Jacob Lauesen. I denne episode taler vi med Jacob om at styrke fanoplevelsen i FCK og hvordan deres digitale partnerskab med Netcompany hjælper dem med at indfri deres målsætninger om at være et kulturelt flagskib i Kæbenhavn.

Jacob sidder til daglig som Director Of Marketing And Development hos FCK.

Jacob Lauesen

Klaus Bundvig

I denne episode har du fornøjelsen af at møde Klaus Bundvig fra Netcompany.

Klaus arbejder til daglig som Digital Strategist og har været med siden starten på det digitale partnerskab mellem FCK og Netcompany om at skabe den ultimative fanoplevelse.

Klaus Bundvig

Episodens værter

Casper Pedersen

Social Selling var fokus for Caspers speciale, som han skrev på Aalborg Universitet. Casper hjælper med indholdsproduktion, sparring, udvikling og markedsføring af podcasten.

Inviterer du Casper på pizza, så kan du lige vove på at servere med ananas-topping! Casper er nemlig stor modstander af tendensen, og kunne i en nær fremtid godt være formand for Stop Ananas-forbundet…

Casper Pedersen

Thomas Duerlund Falkenberg

Når det kommer til marketing automation og multi-channel marketing, så rammer vi ind på Thomas’ hjemmebane. Hos Digitale Tanker hjælper Thomas især med udvikling af hjemmesiden. Sparring på tech-relaterede emner bor også hos Thomas.

Søger du (ubrugelig) viden om wi-fi og netværk, så er det Thomas du skal gå til. Han er nemlig lidt af en nørd, når det kommer til det.

Thomas Duerlund

Vi håber du nød en stund, i dit faglige frirum!

Blev du inspireret? Du har 2 muligheder:

  1. Anbefal podcasten til en ven, kollega, bekendt, borddame/-herre, dine twitterfølgere etc.
  2. Anmeld podcasten i iTunes.

Tak fordi du lytter med.

God søndag og god lytter!

/ Casper, Thomas, Anita & Puk

Vi er glade for jeres feedback – og nu har vi gjort det endnu lettere for dig at komme med emneforslag!

Du finder kontaktinfo på os her, og du er også velkommen til at efterlade en kommentar her i shownotes.

Om Digitale Tanker

Digitale Tanker er en podcast til dig, der er interesseret i markedsføring, organisation og ledelse. Vi stiller skarpt på problemstillinger, trends i den digitale verden med et perspektiv fra digitale indfødte.

Vi udkommer altid om søndagen.